Anasayfa AVM Haber Güncel İstanbul Bazaar, sınırın ilk AVM'si olacak.
Salı, 27 Eki 2020

Designed By:
DETAY SYS

AVMLİNK VİTRİN

Reklam
İstanbul Bazaar, sınırın ilk AVM'si olacak.
Avm Haber
Pazar, 05 Eylül 2010 14:34

Türkiye'deki alışveriş merkezi yatırımları sınır kapılarına kadar dayandı.

 

 

Kuzey Yatırım AŞ tarafından inşa edilen Türkiye'nin ilk sınır alışveriş merkezi (AVM) olan İstanbul Bazaar, mart ayında Sarp Sınır Kapısı'nda açılacak. Doğal kaynakları sayesinde insanların Porsche gibi lüks otomobillere bindiği ama perakende sektörü tam gelişmediği için taklit markalarla dolaşan Gürcistan halkı da bu alışveriş merkezi sayesinde "marka" kavramıyla tanışmış olacak. Artvin'in 6 bin nüfuslu Kemalpaşa İlçesi'nde 8 bin metrekareye kurulan İstanbul Bazaar aynı zamanda Burger King, Mavi, Mudo, Kiğılı, LC Waikiki gibi markaları da yöreye taşımış olacak.

İstanbul Bazaar'ın yatırımcısı Kuzey Yatırım A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Ömer Sunar, "İstanbul Bazaar markaların outlet konseptlerini taşıyacağı bir merkez olacak ama sezon ürünleri de satılacak. 60 mağaza yer alacak. Gürcistan'dan büyük bir talep bekliyoruz çünkü fiyatlarımız her şekilde onların çok altında. Türkiye'de 60 TL'ye satılan bir Adidas ayakkabı orada 350 TL. Ayrıca bulmak da mümkün değil. Bu ülkede insanlar Porsche'ye, Ferrari'ye biniyor ama taklit tişörtlerle geziyor. Perakende hiç gelişmemiş. Sarp Kapısı'ndan hem ülkelerinde mal satmak için gelenleri hem de kendi ihtiyaçlarını karşılamak isteyenleri ağırlayacağız" dedi. 

10 milyon TL'ye mal olacak...

Sarp Sınır Kapısı'nın modernizasyon çalışmalarına paralel olarak 10 milyon TL'lik yatırımla inşa edilen İstanbul Bazaar Alışveriş Merkezi, aynı zamanda iki ülke arasında 2007 yılında imzalanan serbest ticaret anlaşmasıyla "faturalı ticaretin" merkezi olmaya da hazırlanıyor. Gürcistan'ın kendi halkının Türkiye'den alışveriş yapması için önemli imkânlar sunduğunu belirten Sunar, şunları söyledi: "Örneğin Sarp'tan giriş yaparak Türkiye'de 1.000 Lari'lik (1000 TL'ye eşit) alışveriş yapanlar bunu faturalı olarak ibraz ettiklerinde vergiden muaf tutuluyor. Biz de alışveriş merkezi olarak bu imkânı kendi lehimize çevirmek istedik. Bunun için İstanbul Bazaar'ın açılmasıyla birlikte buradan alışveriş yapan herkese vereceğimiz bir ticket ile Gürcistan'ın bir ucundan bir ucuna kadar ücretsiz ulaşım imkânı sunacağız. Yine içinde taxfree ofisi de bulunan bir AVM'yiz" dedi.

İran ve Azerbaycan'a da açılacak...

İstanbul Bazaar'ın sadece Gürcistan değil bunun yanında Ermenistan, İran ve Azerbaycan'ın da bulunduğu 9 milyon nüfuslu bir merkezin çekim merkezi haline geleceğine de dikkat çeken Sunar, "Şu anda Sarp Sınır Kapısı'ndan günlük minimum 3 bin 750, maksimum 15 bin kişi geçiş yapıyor. Bu trafiğin İstanbul Bazaar'ın açılışının ardından ikiye katlanması bekleniyor" dedi. İstanbul Bazaar'ın bölgede salı ve perşembe günleri düzenlenen pazarlar nedeniyle o günlerde 24 saat hizmet vereceğine de dikkat çeken Sunar, "Ayrıca bizim İstanbul Bazaar'a taşıdığımız birçok markanın Kars, Ardahan, Rize, Bayburt, Gümüşhane'yi kapsayan alanda mağazaları yok. Bu şekilde markalar Türk müşterilerine de ulaşabilecek" diye konuştu. İki ülke arasında yakın zamanda tek kapı kontrol sistemi uygulamasına geçileceğine de dikkat çeken Sunar, "Bu uygulama ile ziyaretçi sayısı da kısa sürede iki katına çıkacak. Bölgedeki ticaret hacmi de 1.5 milyar dolardan 2 milyar dolara ulaşacak" dedi.

Sırada diğer 'sınır'lar var...

Erzincanlı Deba Tekstil ile Artvin kökenli Hak-Tim Tekstil'in ortaklığında kurulan Kuzey Yatırım AŞ'nin İstanbul Bazaar dışında sınır kapılarına yönelik yeni yatırım planları da var. Kuzey Yatırım AŞ'nin ortaklarından Özgür Temur, TOBB'un Gümrükler Genel Müdürlüğü'yle beraber yürüttüğü 'sınır kapılarının modernizasyonu projesi' kapsamında 'sınır'lara odaklandıklarını ve buralarda alışveriş merkezi, lojistik merkezi ile farklı ticari alanlar yaratma planlarının bulunduğunu ifade etti. 

İki ülke arasında ticaret hacmi 1.5 milyar dolar...

Türkiye ile Gürcistan arasındaki ticaret hacminin bu yıl 1.5 milyar dolardan 2 milyar dolara yükselmesi bekleniyor. Gürcistan'ın tüm Avrupa Birliği ülkeleriyle yaptığı ticaretten 200 milyon dolar daha fazlası Türkiye ile gerçekleşiyor.Sarp aynı zamanda kültür turizminin önde gelen noktalarından biri. Her Türk turist ülkenin en uç noktası olan Sarp Sınır Kapısı önünde fotoğraf çektirmeden dönmüyor.


 

 

Yorum ekle